سینما کده سینما کده
خانه » اخبار سینما وتلویزیون » سینما «جمهوری» بازسازی می شود.

سینما «جمهوری» بازسازی می شود.

سینما کده

cinema-cjom

سینما «جمهوری»

به گزارش سینما کده ۲۴آبان ۱۳۸۷ بود که سینمای قدیمی «جمهوری» دچار آتش‌سوزی شد و بخش زیادی از آن تخریب شد. در این مدت خانواده‌ی زنده‌یاد علی حاتمی که یکی از مالکان این سینما هستند، علیرغم پیگیری‌های زیاد نتوانسته‌اند برای بازسازی سینما کاری از پیش ببرند.

علی مصفا بازیگر و داماد علی حاتمی در جدیدترین اظهارنظرش گفت:« چند بار از شهرداری تقاضای کمک برای بازسازی و یا تعیین تکلیف کردیم که هنوز جوابی نگرفته‌ایم.»

به گزارش ایسنا، اما آنچه اکنون سرنوشت این سینما را بیش از پیش مهم می‌کند، بنری است که برای «مزایده» بر سر در این سینما نصب شده که البته این کار از سوی مالک دیگری به جز خانواده حاتمی و فردین انجام شده است.

سینما «جمهوری» با نام سابق «نیاگارا» در سال ۱۳۳۷ با ۹۶۰ صندلی ساخته شد و در دهه ۴۰ اولین سینمای ایران بود که به سیستم صندلی‌های متحرک مجهز شد. در آن زمان دو هنرمند فقید علی حاتمی و محمد علی فردین مالکان این سینما بودند و در حال حاضر به جز خانواده حاتمی یک شریک غیرسینمایی هم برای این بنا وجود دارد.

این سینما چند سال قبل از آتش‌سوزی بازسازی شده بود و در طبقه دوم آن کافه «آنتراکت» با مدیریت لیلا حاتمی و علی مصفا فعالیت می‌کرد، اما الان با بنری که بر سردر سینما نصب شده مشخص نیست سرانجام این سینمای قدیمی که مسعود کیمیایی به گفته خودش هیچ‌وقت نمایش «اسپارتاکوس» را در سینما «جمهوری» از خاطر نمی‌برد، چه می‌شود!

کیمیایی در جایی گفته بود که «هر سالن سینمایی که از بین می‌رود، تکه‌ای از فرهنگ است که از بین می‌رود» و حال باید منتظر ماند تا ببینیم آیا سرنوشت سینما «آزادی» که از یک سینمای مخروبه به سینمایی پرفروش تبدیل شد، برای سینما «جمهوری» نیز تکرار می‌شود یا اینکه یک سینمای دیگر به سینماهای بایگانی شده‌ی تهران اضافه می‌شود.

Cinemakade © 2019 

20791Alexa

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


Scroll To Top