سینما کده سینما کده
خانه » اخبار سینما وتلویزیون » نمایش مستند «شکوه تخت جمشید» در صربستان.

نمایش مستند «شکوه تخت جمشید» در صربستان.

سینما کده

cinema-takhte j

«شکوه تخت جمشید»

به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ نشست خبری شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی «فیلم‌های باستان‌شناسی»، به همت موزه ملی صربستان و حضور محمود شالویی رایزن فرهنگی ایران در محل گالری «فرسکا» این کشور برگزار شد.
همزمان با برگزاری نشست خبری جشنواره بین‌المللی «فیلم‌های باستان‌شناسی» مقرر شد تا در مراسم افتتاحیه، فیلم مستند ایرانی «شکوه تخت جمشید» در صربستان نمایش داده شود.
در این نشست خبری که جمعی از اصحاب رسانه و خبرنگاران جراید حضور داشتند، خانم بویانا بوری‌برشکوویچ رئیس موزه ملی صربستان به تشریح برنامه‌های این جشنواره پرداخت و جمهوری اسلامی ایران را به عنوان میهمان ویژه این دور از جشنواره اعلام کرد. سپس، رایزن فرهنگی کشورمان ضمن قدردانی از انتخاب فیلم مستند «شکوه تخت جمشید» برای نمایش در مراسم افتتاحیه این جشنواره و ضرورت توسعه فرهنگ و تمدّن ایران اسلامی، گفت: ایران کشوری با تاریخ و فرهنگ درخشان و برخوردار از تمدّنی کهن است که جلوه‌هایی از تاریخ پرفراز و نشیب بشری را نمایان می‌سازد.
شالویی در ادامه افزود: اگرچه بنای تخت جمشید شکوهی بسیار دارد و چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند، امّا اندیشه‌های بلندی که از این سرزمین برخاسته را بایستی بر عزت و عظمت آن اضافه کرد؛ همچنین، از این سرزمین منشور حقوق بشر نیز تدوین و به جهانیان اعلام شده است که خود حکایت از توجه جدی فرهنگ ایرانی به اهمیت حقوق بشری و عدالت اجتماعی دارد.
در ادامه، گیان فراندو رندا، «سرپرست رایزنی فرهنگی ایتالیا» با اشاره به فرهنگ و تمدّن ایران، اظهار کرد: من ترجیح می‌دهم که در اینجا از عظمت فرهنگی و تمدّن دیرین ایران سخن و بگویم «ایران در قلب من است».
شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های باستان‌شناسی صربستان با شرکت کشورهای ایران، ایتالیا، اسپانیا، آلمان، اتریش، هلند، کرواسی، یونان، اسلوونی، هلند و صربستان ۲۸ اسفندماه جاری همراه با نمایش فیلم مستند «شکوه تخت جمشید» آغاز خواهد شد.
این جشنواره به مدت یک هفته و با نمایش ۲۲ فیلم از ۱۰ کشور خارجی و همچنین، یک فیلم از صربستان در سالن گالری «فرسکا» این کشور دایر است.

Cinemakade © 2019 

20791Alexa

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


Scroll To Top