سینما کده سینما کده
خانه » اخبار تئاتر » مردم از اجرای مجالس تعزیه در محوطه مجموعه تئاترشهر استقبال کردند .

مردم از اجرای مجالس تعزیه در محوطه مجموعه تئاترشهر استقبال کردند .

سینما کده

t-ta

مجالس تعزیه

به گزارش سینما کده مجالس مختلف تعزیه با وجود طولانی بودن زمان اجرای آن و قرار داشتن در ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: اجرای مجالس تعزیه در این شب ها برای مردم هم عزاداری برای حضرت امیر (ع) به حساب می آید و هم ارائه یک اثر هنری و مذهبی است که منطبق با اندیشه ها و باورهای مذهبی آن هاست.

مدیر دفتر تعزیه اداره کل هنرهای نمایشی در ادامه افزود: ما طی سال در دو مناسبت مهم برای اجرای تعزیه اقدام می کنیم که یکی در ایام محرم و صفر و شهادت سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) است و دیگری در ماه مبارک رمضان که مربوط به شهادت حضرت علی (ع) می شود.

وی با اشاره به دو هدف و رویکرد دفتر تعزیه اداره کل هنرهای نمایشی در ایام ماه مبارک رمضان، خاطرنشان کرد: یکی از این اهداف عزاداری برای شهادت حضرت علی(ع) و دیگری شناسایی و ساماندهی گروه های تعزیه در سطح کشور است که با اجراهای این گروه ها امکان آشنایی بیشتر با این هنر فراهم می شود.

حجت الاسلام و المسلمین جعفری در خصوص مجالس تعزیه درنظر گرفته شده برای ماه مبارک رمضان تشریح کرد: ما ۱۰ مجلس تعزیه را در نظر گرفتیم که از ۱۴ رمضان (۱ مردادماه) آغاز شده و تا روز ۲۲ ماه مبارک (۹ مردادماه) اجرا می شود. این مجالس در دو قسمت چهار بخشی در نظر گرفته شده اند. مجالس تعزیه مربوط به قسمت اول تاکنون کمتر اجرا شده اند که متشکل از مجالس “جنگ بربرها”، “مرحب خیبر”، “فتاح و اشکبوس” و “هشام الغمه” می شوند. این مجالس با مدیریت علاء الدین قاسمی، پیش کسوت تعزیه، اجرا شده اند و قابل قبول بوده اند. قسمت دوم نیز متشکل از چهار قسمت “امربن عبدود”، “جوانمرد قصاب، “شهادت حضرت علی(ع)” و داستان “مالک اشتر” است که از ۲۱ ماه مبارک رمضان (۸ مردادماه) به سرپرستی احمد عزیزی اجرا می شوند.

وی در پایان اذعان کرد: دو مجلس دیگر نیز اجرا می شود؛ یکی مجلس”حمزه سیدالشهدا” که روز ۲۲ ماه مبارک رمضان ( ۹ مردادماه) با مدیریت جمال قاسمی اجرا می شود و دیگری مجلس “حاتم بخشی” است که روز ۲۳ ماه مبارک (۱۰ مردادماه) با مدیریت سیداکبر هاشمی اجرا خواهد شد.

Cinemakade © 2019 

20791Alexa

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


Scroll To Top