خانه » نقد وبررسی » نقد فیلم Mad Max Fury Road 2015

نقد فیلم Mad Max Fury Road 2015

سینما کده

Mad Max Fury Road

 Mad Max Fury Road 2015

در سالهای پیش به نظر می رسید که مجموعه فیلمهای « سریع و خشمگین » نتوانند از حیث تعقیب و گریز رقیب سرسختی برای خود در عرصه سینما پیدا کنند اما « مکس دیوانه » به سینما آمده تا این باور را بطور کامل برهم بزند. « مکس دیوانه » در سکانس های تعقیب و گریز بیابانی، انواع و اقسام رفتارهای جنون وار را با سرعتی سرسام آور به کار گرفته است که ترکیب آنها باعث خلق یکی از هیجان انگیزترین و شگفت انگیزترین تعقیب و گریز در تاریخ سینما شده است.

به نظر می آید جورج میلر در سالهای پیش بطور وسواسی به جزئیات بکار گرفته شده در « مکس دیوانه » پرداخته است و زمانی که تصمیم به بازسازی این اثر گرفت، تمام این جزئیات را به پرده نقره ای منتقل کرده که نتیجه اش تبدیل به یکی از شگفت انگیزترین آثار اکشنی شده که مخاطبین سینما تا به امروز مشاهده کرده اند. در این فیلم مخاطب با یک تدوین آتشین و چند ” زوم این و زوم آوت » ساده در سکانس های اکشن مواجه نیست بلکه مجموعه ای از ایده های سادیسمی اما جالب را در مقابل خود می بیند که با پرداختی هوشمندانه، هیجان غیرمنتظره ای را ایجاد نموده اند.

در فیلم سینمایی « مکس دیوانه : جاده خشم » مخاطب با خشونتی عریان و افسار گسیخته مواجه است که برخلاف بسیاری از آثار خشن هالیوود در سالهای پیش ،منزجر کننده نیستند بلکه با حال و هوایی فانتزی و کمیک وار، به مخاطب ارائه می شوند. خشونت به کار گرفته شده در « مکس دیوانه » اگرچه بسیار پر رنگ و قابل توجه است و احتمالا تا به امروز کمتر با این غلظت به تصویر کشیده شده اند، اما احتمالا از معدود دفعاتی در تاریخ سینمای اکشن است که این خشونت افراطی، پرداخت شده و با توجه به محتوای داستان در اختیار تماشاگر قرار می گیرد و از چارچوب داستان و شخصیت پردازی خارج نمی گردد. در واقع می توان گفت در « مکس دیوانه » که بطور ذاتی دارای محتوای خشنی است و حتی نسخه کلاسیک نیز از این حیث قابل توجه بود، هرگز به سمت و سوی افراط گام بر نمی دارد.

فیلم « مکس دیوانه : جاده خشم » را می توان یک اتفاق نو در ساخت آثار اکشن برشمرد. « مکس دیوانه » همانند نامش، جنونی بی انتها دارد که این جنون با لحظاتی نفس گیر و ضرباهنگی مناسب، یکی از بهترین آثار اکشن سالهای اخیر هالیوود را پدید آورده است. « مکس دیوانه » یکی از معدود آثاری است که داستان و اکشن در آن بصورت موازی بسط و گسترش پیدا می کنند و هرگز در ورطه نزول نمی افتند. ۱۲ سال از آحرین زمانی که جورج میلر یک فیلم زنده را کارگردانی کرده بود می گذرد، « مکس دیوانه » قطعا بازگشتی شکوهمندانه به سینما برای جورج میلر است.
ارسال از:مووی مگ

Cinemakade © 2019 

20791Alexa

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


Scroll To Top